English

Molière
Nők iskolája

Rendező: Marton László

Fordító: Szabó Lőrinc

vígjáték két részben

1662-ben alkotta meg Molière életműve egyik csúcspontját, A nők iskoláját. Önéletrajzi ihletés is áramlott a kesernyés komédiába: fiatal felesége őt is épp úgy kijátszotta, mint a javakorabeli Arnolfot a tizenéves Ágnes. De Arnolf mégsem Molière. Arnolf örök típus, aki izgalmas és időszerű mondanivalót tartogat minden kor, így a mi korunk számára is.

Egy férfi, aki be akarja biztosítani magát és úgy véli, a legnagyobb veszély a tudásban rejlik, eszerint akar nősülni. Kiszemel egy négyéves falusi lánykát és mesterségesen tudatlanságban nevelteti, majd, mikor a gyermek kívánatos hajadonná serdül, a zárdából egyenest terelné az oltár elő. A két stáció között Ágnes ne kapjon más élményt, ne ismerjen más embert, kiváltképp férfit ne – minél tompultabb, minél együgyűbb, annál inkább ki lesz szolgáltatva férje egyeduralmának. Az őrült logikával felépített terv törvényszerűen mond csődöt. Az első arra tévedő, jóképű ifjú Horace felébreszti a lányban a természetes ösztönöket, s a szerelemmel együtt megjön az ész is. Nem segít se fenyegetés, se erőszak, se kétségbeesett könyörgés, Horace és Ágnes közös erővel lép át minden akadályon; egymáséi lesznek és Arnolf magára marad.

A nők iskoláját a budapesti nézők utoljára 1961-ben, a Nemzeti Színházban láthatták, Major Tamással és Mészáros Ágival a főszerepekben. Most, a felszabadulás utáni Vígszínház első Molière-bemutatóján, Marton  László rendező a mű nyersebb, félelmetesebb oldaláról közelít a mondanivaló felé. Ehhez felújít egy régi megoldást. Molière korában az előadásokat balettbetétek tarkították, most Köllő Miklós ismert pantomimegyüttese fejezi ki sajátos formanyelvén azokat az asszociációkat, melyeket Arnolf (Darvas Iván), Ágnes (Halász Judit) és Horace (Lukács Sándor) háromszögtörténete a mai emberből kivált.

(az előadás időtartama 2 óra 30 perc, szünet nélkül)

Arnolf, más néven Törzsöki úrDarvas Iván
Ágnes, ártatlan ifjú lány, Arnolf neveltjeHalász Judit
Horace, Ágnes szerelmeLukács Sándor
Alain, paraszt, Arnolf inasaSörös Sándor
Zsuzsi, parasztlány, Arnolf szolgálójaKútvölgyi Erzsébet
Chrysalde, Arnolf barátjaSzatmári István
Henrik, Chrysalde sógoraFonyó József / Verebes Károly
Oronte, Horace apja, Arnolf barátjaMiklósy György

közreműködik a Dominó együttes

díszlettervező: Fehér  Miklós
jelmeztervező: Wieber Marianne
zene: Gonda János
koreográfus: Köllő Miklós

rendező: Marton  László

bemutató: 1973. november 16., 19:00 | Vígszínház