Antonius és Cleopatra
Rendező: Vámos László m.v.
Fordító: Mészöly Dezső
tragédia két részben
Az Antonius és Cleopatrát Shakespeare legtökéletesebb remekművei között tartják számon, mégis, viszonylag ritkán játsszák. Talán azért, mert nem sokszor vannak meg együtt, egyszerre egy színházon belül azok a feltételek, melyek e monumentális tragédia magas szintű tolmácsolásához szükségesek. Most azonban úgy tetszik: a Vígszínház olyan szerencsés helyzetben van, hogy a legjobb esélyeket biztosíthatja a világtörténelem és világirodalom egyik leghíresebb szerelmespárjának megidézéséhez.
Melyek ezek a feltételek? Először is: korszerű technikai felszerelés és annak képzeletgazdag felhasználása. Hiszen a mű az ókori római világbirodalomnak úgyszólván egész területén játszódik és a történelem 14 esztendőjét sűríti 42 jelenetében. Valóban „birodalmakat csókolnak el” a legendás szeretők: Cleopatra, a bűvöletes egyiptomi királynő, akit „nem fog hervadás, nem kopik új varázsa”, és Antonius, a dicső római hadvezér, a birodalmat kormányzó triumvirátus egyik tagja. Szerelmük oly ellenállhatatlan, hogy alárendelnének mindent, de hiába. Nem egyszerű kisemberek ők, akik élhetnek csak egymásnak, tetteiktől országok, népek sorsa függ és az államértek összeütközésbe kerül érzelmeikkel. Ők a szerelmet választják s bukniok kell, ám a bukásban hőssé magasztosulnak. Antonius rangját, dicsőségét, végül életét dobja oda királynőjéért. Cleopatra pedig, miután Antonius a karjában hal meg, nem köt alkut a győztes Cæsarral. Követi szerelmesét a halálba – vagy mondjuk így: a halhatatlanságba.
Ebből is kitűnik, mi a másik, tán legfontosabb feltétel: sok nagyszerű mellékszereplőkön kívül két nagy és érett művész kell a két címszerepre. A Vígszínház ebben is kiváltságosan szerencsés: Ruttkai Évára és Darvas Ivánra oszthatta e hatalmas, parádés szerepeket. Nagy elődök – Jászai Mari és Szacsvay Imre, Márkus Emília és Somlay Artúr, Bajor Gizi és Timár József, Lukács Margit és Bessenyei Ferenc – után most, Vámos László vendégrendezésében, ők élhetik végig a színpadon a drámairodalom egyik legnagyobb szerelmi és politikai tragédiáját.
(az előadás időtartama 3 óra 30 perc, egy szünettel)
díszlettervező: Fehér Miklós
jelmeztervező: Jánoskúti Márta
zeneszerző: Petrovics Emil
a rendező munkatársai: Deák Rózsa, Pintér Tamás, Szirmai Béla, Szurdi Miklós
rendező: Vámos László m.v.
bemutató: 1974. október 18., 19:00 | Vígszínház