Sirály (1982)
Rendező: Horvai István
Fordító: Háy Gyula
színmű négy felvonásban, két részben
Arkagyina, a híres színésznő fia, Trepljov színi előadást rendez saját darabjából, amelynek főszerepét szerelme, Nyina alakítja. Az előadás azonban kudarcba fullad, nem kis részben a féltékeny anya hatására. Trepljov boldogtalanságát fokozza, hogy Arkagyina kedvese, a híres író, Trigorin elhódítja tőle szerelmét is. Sikertelen öngyilkosságot kísérel meg, anyja azonban lábadozása közben magára hagyja és visszautazik kedvesével a városba.
Nyina azzal az elhatározással, hogy színésznő lesz, követi Trigorint a városba. De egy őszi estén – mikor a társaság újra találkozik ezen a vidéki kúrián – teljesen összetörve újra visszatér. Trigorin elhagyta, pályáján nem jutott előre, magánéletében is sokat szenvedett. Találkozása régi szerelmével, Trepljovval mindkettőjüket felkavarja, de Nyina már csak barátságot érez a fiatalember iránt, és újra magára hagyja, mert tovább akar menni az úton, amelyet választott magának. Trepljov kétségbeesésében főbe lövi magát.
Az 1896-ban keletkezett színjáték a boldogságkeresésnek és a társadalmi miliő korlátainak, a messzire törekvő vágyaknak és az elégtelen emberi akaratnak, tehetségnek az összeütközését állítja elénk. Csehov, szigorú és mégis együttérző sebész módjára veszi bonckés alá az Embert és a Művészt: mindannyiunkat.
A Vígszínház ezzel a produkcióval nagysikerű Csehov-ciklusát folytatja. A rendező ismét Horvai István, a főbb szerepekben Ruttkai Évát, Darvas Ivánt, Hernádi Juditot, Reviczky Gábort láthatja a közönség. A díszlettervező szintén a korábbi Csehov-előadások sikeres vendégművésze: David Borovszkij.
(az előadás időtartama 2 óra 30 perc, egy szünettel)
díszlettervező: David Borovszkij
jelmeztervező: Jánoskúti Márta
kísérőzene: Presser Gábor
asszisztens: Hoppe Marianne és Gergely László f.h.
rendező: Horvai István
olvasópróba: 1982. május 24.
bemutató: 1982. október 19., 19:00 | Vígszínház